Понятието „уелнес” се интерпретира доста свободно. „Уелнес е всичко, което се отразява добре на моето тяло и дух”, „уелнес е да се отпуснеш и да релаксираш, да събереш физическа и духовна сила”, „уелнес е да направиш нещо за твоето здраве и красота”, „уелнес е да постигнеш хармония между твоето тяло и природата” и т.н. Повечето мъже свързват понятието с представата „да бъдеш физически здрав и активен”, „да събереш сили”, „да се позанимаваш със спорт и след това да направиш сауна” или с други думи преди всичко със здраве, спорт и наслаждение от приятна умора. В представите на жените уелнесът е свързан с отпускане на тялото, с релаксация, с процедури за красота, както и природосъобразно хранене. Някои хора възприемат уелнеса като нещо пасивно (да се отпуснеш, да се насладиш), от други като активно занятие (спорт, естествено натоварване на тялото). Но всичко казано досега е недостатъчно, за да опише понятието „уелнес”.
Във всички случаи един от основните елементи на уелнеса е укрепването на здравето на индивида. Затова неслучайно световната здравна организация (WHO) включва уелнеса наред с природолечението, алтернативната медицина, суровоядството и фитнеса като част от понятието „здраве , разбирано не като състояние на тялото, а като един постоянен процес на оптимизация на възможностите на тялото и преди всичко в смисъл на превантивност по отношение на възможни заболявания. Но свеждането на уелнеса само до здравето на индивида (при това следва да се прави разлика между уелнес и медицински туризъм) и до получаването на приятни усещания и преживявания от консумацията на неговите продукти и услуги е непълно и погрешно.
Основната идея на уелнеса е възстановяването на баланса, на хармония между тялото, духа, социалната среда, културата и религиозните виждания на индивида. При това възстановяването на този баланс може да стане само по пътя на вътрешно убеждение и вътрешна мотивация и не само по пътя на потребление на уелнес продукти и услуги. То изисква радикално изменение на начина на живот.
Понятието „уелнес” включва:
- здраве и природосъобразно и екологично хранене;
- красота и грижи за тялото (anti-agenin);
- отпускане и антистрес;
- фитнес и движение (виталност);
- душевна хармония и медитация;
- морално-етично укрепване;
- социално здраве и контакти.
С други думи, уелнес е средство за укрепване на тялото, духа и душата на индивида. Много учени, които се занимават с глобалните тенденции на развитие, смятат, че уелнесът не е модно явление, а глобална тенденция. Според Нефьодов (Nefiodow) здравето и уелнесът ще бъдат определящи фактори на следващия дългосрочен конюнктурен цикъл, което означава, че уелнесът ще оказва силно влияние върху икономическото развитие в света през следващите 40-60 години. Нефьодов дефинира здравето на човека като взаимодействие на чувството за реална самооценка, на позитивно отношение към собственото тяло, на една хармонична, балансирана обкръжаваща природна и социална среда, на стабилен кръг от приятели, на смислена, изпълваща с положителни емоции работа и добри и заслужаващи по-нататъшен живот бъдещи цели. Воденето на уелнес начин на живот включва част от следните направления и програми:
Първо направление: TASTE WELL
По това направление могат да се предлагат следните програми:
- Програма за детоксикация и намаляване на теглото чрез пиене на пресни зеленчукови и плодови сокове;
- Програма за детоксикация и намаляване на теглото чрез вегетарианска диета;
- Програма за детоксикация и намаляване на теглото чрез ензимна диета;
- Програма за детоксикация и намаляване на теглото чрез медолечение;
- Програми за детоксикация и намаляване на теглото чрез пиене на родопски чайове;
- Програма за природосъобразно хранене „Добро начало”;
- Програма за пречистване на тялото и духа чрез хранителни режими в съответствие с дълговечните християнски ценности и християнски добродетели за пречистване чрез пости: 4 режима, заимстващи идеи съответно от Великия пост, Петровия пост, Богородичния пост и Рождественския (Филиповия) пост;
- Програма „Пет поредни дни” за детоксикация на тялото на основата на суровоядството и други.
Направлението TASTE WELL Включва програми за телесно пречистване (детоксикация) и нормализиране на теглото на основата на специфичен за Средните Родопи режим на хранене, включващ традиционни и специални родопски блюда, приготвени по стари рецептурници и оценени от диетолози и специалисти по храненето, включващи и програми за телесно раздвижване в зависимост от възрастта.
През 2000 г. Световната здравна организация обяви затлъстяването като глобална епидемия и основен риск за здравето на човека. Това не е изненадващо, като се има предвид факта, че повече от един милиард от хората на планетата страдат от затлъстяване.
Наднорменото тегло води до увеличаване обема на кръвта и вследствие на това до високо кръвно налягане и сърдечно съдови заболявания.То увеличава риска от заболяване от диабет, натоварва допълнително ставите и гръбначния стълб и с напредване на възрастта затруднява мозъчните функции. С други думи, намалява продължителността на живота. Програмите на “Detox Zona” за нормализиране на теглото се опират на съчетаване на следните принципи: привеждане на режима на живот в съответствие с естествените биоритми на организма, въвеждане на режим на природосъобразно хранене, нормализиране на емоционалното състояние с помощта на антистресови техники и повишаване на физическата активност чрез целенасочено ежедневно физическо натоварване на тялото.
Второ направление: LOOK WELL
Могат да се предлагат следните основни програми по това направление:
- Програма „Ароматерапия”;
- Програма с мед при целулит и затлъстяване;
- Програма бодирепинг с водорасли;
- Програма „Таласо вита”;
- Програма „Терапия за лице и шия” и други
Трето направление: BE WELL
По това направление могат да се предлагат следните програми:
- Програма „Петте тибетски упражнения” за групи от десет-петнадесет души, съчетаващи традиционните ритуални практики със съвременната медицина;
- Програма „Упражненията на Нурбеков”;
- Програма „фитнес”;
- Програма „ТанцуВай с мен” и други
Четвърто направление: GO WELL
По това направление се предлагат следните програми:
- Програма „Туристически маршрути В Родопите”;
- Програма „По светите места”;
- Програма „Оф-роуд”;
- Програма „Вело тур”;
- Програма „фотосафари” и други